„Jeśli chodzi o odżywianie, jesteś tym, co jesz. Jeśli chodzi o kondycję, jesteś taka, jak się ruszasz.” – Cameron Diaz
Spis treści
Pandemia COVID-19 rozpoczęła się w 2020r. Początkowo wirus ten występował jedynie w Chinach, a następnie rozpszestrzenił się na cały świat. Objawami charakterystycznymi dla niego były symptomy podobne do grypy, zapalenia płuc, a w konsekwencji śmierć. Od czasu ogłoszenia pandemii jej szybkie, globalne rozprzestrzenianie się doprowadziło do sytuacji, gdzie miliony ludzi zostało zmuszonych do pozostania w domach i izolacji społecznej. Wprowadzone przez rząd restrykcje miały ogromny wpływ na zmianę światopoglądu, ale również do ograniczenia aktywności sportowej. W konsekwencji zdrowy lifestyle zastąpiony został przez siedzący tryb życia, a zdrowa zbilansowana dieta- wysokoprzetworzonymi produktami. Negatywny wpływ tej izolacji pogłębił również w społeczństwie liczbę osób borykających się z problemami psychicznymi jak np. depresja, zaburzenia odżywiania czy nadwaga.
Powszechnie wiadomo, że nadwaga czy otyłość sprzyjają rozwojowi innych chorób. W czasie pandemii COVID-19 drastycznie wzrosła liczba osób borykająca się z tą dolegliwością. Najczęściej było to spowodowane dużą nadwyżką kaloryczną, a nie samymi chorobami. Ze względu na izolację domową oraz siedzący tryb życia wzrosło ryzyko otyłości wśród dzieci i młodzieży. Mimo to, brak możliwości opuszczania domu nie motywował ludzi do jakiejkolwiek formy aktywności fizyczenj. Kolejną przyczyną tego zjawiska była wówczas propagowana żywność o długim terminie ważności, co było równoznaczne z dużym stopniem jej przetworzenia. Dieta uboga w owoce, warzywa, chudy nabiał oraz wodę, została zastąpiona tłustymi, gotowymi do spożycia produktami z duża zawartością cukru i soli.
Wraz z pandemią COVID-19 wzrosła liczba osób z zaburzeniami odżywiania, bulimią, anoreksją i wieloma innymi podobnymi chorobami. Wszystko sprowadza się do pytania: Dlaczego? Odpowiedzi jest wiele. Duża ilość wolnego czasu zachęciła część młodzieży do domowych treningów. Początkowe efekty, nowe diety szerzyły zainteresowanie i chęć pogłębiania wiedzy w tej tematyce. Nadmierne ćwiczenia, pojawiająca się obsesja na punkcie liczenia kalorii, unikanie spożywania posiłków i wyszukiwanie jedynie okazji do spalania kalorii stały się przyczyną wspomnianego problemu. W pewnym momencie utrata zdrowej relacji z jedzeniem i rozpoczęcie obsesji na punkcie zdrowego stylu życia stawały się częścią mody wśród młodych ludzi.
Praktycznie cała ludzkość korzysta z współczesnych aplikacji, w tym social mediów. Dzięki nim możemy obserwować życie gwiazd, ale także naszych znajomych. Wielu influenserów wykorzystuje swoje profile do propagowana zdrowego stylu życia, co na tym etapie wygląda na coś nieszkodliwego. Jeśli jednak przyjrzymy sie bliżej często możemy zauważyć pewne niedociągnięcia w obróbkach zdjęć. Na postach takich osób często pokazywana jest niewiarygodnie piękna, umięśniona sylweta "bez grama tłuszczu". Influenserzy pokazują zdrową dietę, często bardzo drogą, zabiegi z jakich korzystają oraz treningi mające dawać wspomniane efekty. Nikt jednak nie wie, że ich ciała wyglądają tak tylko na zdjęciu, które jest poddawane wielu obróbkom. Często także poza kamerami jedzą oni fast foody, gdyż naturalne jest to, że każdy z nas chce czasem zjeść coś niezdrowego. Jest to częścią ludzkiej psychiki i dzięki zjedzeniu takiego pożywienia nasz organizm produkuje dopaminę, czyli hormon szczęścia. Młodzież, która ogląda ich w Internecie, wierzy w to, co w konsekwencji może powodować bardzo często problem z akceptacją ciała. Warto jednak pamiętać, że każde ciało jest piękne i zasługuje na szacunek.
Izolacja domowa zmusiła praktycznie wszystkich do pozostania w domu. Zamknięcie siłowni i innych obiektów sportowych, a także tymczasowa przerwa w lekcjach wychowania fizycznego w szkołach, nie zachęcała młodych ludzi do jakiego kolwiek wysiłku fizycznego. Większa część czasu spędzana była przez nich przet telewizorem, komputerem czy ekranem telefonu. Stopniowo zapomieniu ulegał sport, a izolacja domowa stała się jedynie wymówką do bezczynności. W konsekwencji pojawił się wspomniany wcześniej problem z przyrostem masy ciała. W Internecie jest wiele jednak dobrych źródeł o domowych ćwiczeniach na każdym etapie ich zaawansowania. Odpowiednio dobrany trening jest dobrą podstawą zdrowego stylu życia, ale także kreatywnego spędzanego czasu w domu. Tak naprawdę do wykonywania treningu w domu wystarczy mata, odpowiedni ubiór oraz butelka wody. Trening należy rozpocząć od odpowiedniej rozgrzewki, następnie można przejść do właściwych ćwiczeń, a na koniec warto pamiętać o rozciąganiu. Może się wydawać, że w domu mamy ograniczone możliwości do ćwiczeń, natomiast można wykorzystać krzesła, ścianę czy schody. Tutaj warto przytoczyć powszechne stwierdzenie, że "dla chcącego, nić trudnego".
Zamknięcie w domu i uniemożliwiony kontakt z rówieśnikami stał się przyczyną wielu niepokojących objawów i zachowań wśród nastolatków. Brak kontaktów międzyludzkich stał się przyczyną coraz częściej występujących depresji, stanów lękowych i zwięszkonego stresu. W konsekwencji wśród młodych ludzi pojawiały się myśli o samookaleczaniach, zamykaniu się w sobie a czasem nawet myślach samobójczych. Utrudniony także kontakt z psychologami czy psychiatrami stał się także istotną przeszkodą w celu rozwiązania tych problemów. Ciągła obecność w domu domowników sprzyjała występowaniu konfliktów, nieporozumień, co pogłębiało stany lękowe czy stresowe wśród młodych ludzi.
Literatura